Jak chronić dane osobowe na wakacjach?

Wakacje to czas beztroski, kiedy chętnie wyjeżdżamy na zasłużony odpoczynek zapominając o codziennych problemach. Często niestety zapominamy również o tym, że okres wakacyjny to istne żniwa dla złodziei. Niejednokrotnie, całkowicie nieświadomie, ułatwiamy im zadanie np. publikując zdjęcia z urlopu. W innych sytuacjach podajemy nasze dane osobowe wręcz na tacy, np. zostawiając w zastaw dowód osobisty.

Na stronie UODO możemy znaleźć ciekawy poradnik dotyczący tego jak dbać o nasze dane osobowe na wakacjach. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać wybierając się na upragniony urlop.

 • Nie zostawiaj dokumentów w „zastaw” ani nie pozwalaj na robienie kserokopii!
  Chodzi o dokumenty takie jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja.
 • Nie chwal się zdjęciami z wakacji na facebooku, instagramie itp. w czasie rzeczywistym.
  Pamiętaj, że to sygnał dla złodzieja, że nie ma Cię w domu – jest to swoista zachęta! Zdjęcia opublikuj po powrocie z wyjazdu.
 • Nie „melduj się” czyli nie udostępniaj swojej geolokalizacji w mediach społecznościowych.
 • Nie korzystaj z sieci publicznych – WiFi – ani nie łącz się z sieciami, których nie znasz – szczególnie ważne, abyś nigdy nie logował się w ten sposób do bankowości internetowej!
 • Pamiętaj o antywirusie – tak samo jak chronisz swój komputer – pamiętaj o ochronie telefonów i tabletów. One tak samo narażone są na różnego rodzaju oprogramowania szpiegujące i ransomware.
 • Nigdy nie udostępniaj swojego telefonu nieznajomym – prawdopodobnie zalogowany jesteś do poczty e-mail, na facebooka, messangera, posiadasz masę zdjęć swoich, znajomych i rodziny, daty urodzin bliskich, zapisane hasła…
 • Zabezpiecz telefon przed kradzieżą – zabezpiecz ekran kodem, który zapewnia realną ochronę (a nie „1234”), warto niektóre foldery zabezpieczyć hasłem (np. te ze zdjęciami albo plikami dokumentów), nie bądź zalogowany na pocztę e-mail czy na inne strony, w których wskazujesz swoje dane (np. sklep internetowy). Jeśli możesz, włącz funkcję geolokalizacji telefonu i zdalnego blokowania telefonu, abyś w razie kradzieży mógł natychmiast zlokalizować położenie telefonu, zdalnie go zablokować, wyłączyć lub usunąć z niego swoje dane.
 • Rób kopie zapasowe danych lub przechowuj dane w chmurze, abyś w razie kradzieży nie utracił ważnych danych, plików czy zdjęć bezpowrotnie.
 • Chroń karty płatnicze! Zawsze zasłaniaj rewers, tj. tę stronę karty, na której widnieje miejsce na Twój podpis. Znajduje się tam unikalny kod CVV, który w połączeniu z numerem karty oraz imieniem i nazwiskiem znajdującymi się na przodzie karty, umożliwia płatności w internecie za pomocą karty. Nigdy zatem nie płać w sklepach zbliżając „drugą” stronę karty płatniczej i staraj się zasłaniać numer karty. Numer ten w połączeniu z trzycyfrowym kodem CVV, poznany przez osobę o nieczystych intencjach, może narazić Cię na utratę dużej ilości pieniędzy….

Tylko tyle i aż tyle… o powyższych wskazówkach powinien pamiętać każdy i to nie tylko w okresie wakacyjnego rozluźnienia. Zazwyczaj jesteśmy przekonani, że kradzież danych dotyczy innych, a nie nas, jednak w czasach, w których każdy z nas ma smartphona z dostępem do internetu, wszyscy powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Źródło: https://uodo.gov.pl/pl/138/1575

Pozdrawiamy,
Zespół SOLEGAL Prawnicy Nowoczesnego Biznesu

Adwokat Magdalena Jerzowska-Grzesik
Adwokat Jarosław Ptak
Kancelarie Adwokackie w Sosnowcu
ul. Rynek 8a/1, 41-200 Sosnowiec